Stanisława Fleszarowa-Muskat
Pozwólcie nam krzyczeć
Seria: Przeczytajmy to jeszcze raz
Projekt graficzny serii Zygmunt Gornowicz
Projekt okładki i strony tytułowej Zygmunt Gornowicz
Opracowanie typograficzne Marek Rudowski
Gdańsk 2000
ISBN 83-86181-65-6
436 stron, format 125 x 197, oprawa miękka
Cena w księgarni internetowej L&L  38,-
Strona główna
|
Książki S. Fleszarowej-Muskat
|
 
|
O autorce
|
 
Powieść, w której losy głównej bohaterki nawiązują do przyżyć samej autorki podczas wojny i okupacji niemieckiej.
    Młoda dziewczyna z Warszawy, znajdująca się na robotach przymusowych w Niemczech, spotyka się ze wszystkimi okrucieństwami wojny, ale jednocześnie doświadcza miłości, przyjaźni, solidarności. Ta wojenna powieść - stanowiąca pierwszą część trylogii, przed laty zekranizowana - cieszy się nie słabnącą poczytnością wśród czytelników.

Fragment powieści:
    Przez trzy noce słyszał Gaston przez ścianę swojej celi wycie torturowanej Magdaleny. Przychodzili do niej zaraz o zmierzchu we dwóch albo trzech - rozpoznawał po krokach na korytarzu, że było ich kilku. Najpierw pytali spokojnie. Nie odpowiadała. Nie mogła odpowiedzieć - nie wiedziała o niczym. Wtedy zaczynali bić. Głośno, rzemieniem, który plaskał o jej nagą skórę, albo cicho, w jakiś inny, tajemniczy, niewiadomy sposób. Nie dobiegał go żaden szmer, żaden odgłos zza ściany. Pozornie nic tam się nie działo, ale nagle wybuchał nieludzki wrzask, mrożący krew w żyłach jęk kobiecy.
    Potem wszystko cichło i Gaston słyszał obfite chluśnięcia wodą, hałaśliwe stawianie wiadra na podłodze. Cucono ją. Po kilku minutach wszystko zaczynało się na nowo.