Cele i działalność Fundacji
Utrwalanie pamięci Stanisławy Fleszarowej-Muskat przez zachowanie pamiątek oraz zbieranie, przechowywanie i udostępnianie wszelkich rzeczy materialnych i opracowań związanych z Jej osobą oraz twórczością.

Powodowanie, by twórczość Stanisławy Fleszarowej-Muskat była promowana w kraju i poza jego granicami oraz by ukazywały się opracowania dotyczące tej twórczości, a także organizowane były wystawy, odczyty, konkursy i inne formy informowania o twórczości Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

Udzielanie pomocy stypendialnej studentom filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz młodym twórcom z dziedziny literatury, którzy nie przekroczyli 35 roku życia i których kandydatury zostały przedstawione Zarządowi Fundacji przez Zarząd Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W pierwszej siedzibie Fundacji w Sopocie przy Alei Niepodległości mieściła się Izba Pamięci Pisarki. Wprawdzie Izba nie była udostępniana publicznie, ale mogły ją zwiedzać i korzystać ze zgromadzonych tam materiałów osoby, które pisały prace (naukowe, popularnonaukowe) na temat życia i twórczości Stanisławy Fleszarowej-Muskat lub organizowały wystawy Jej poświęcone.

Co roku przyznawane są - zgodnie ze statutem - stypendia studentom filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i młodym literatom rekomendowanym przez Oddział Gdański Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wśród naszych stypendystów znaleźli się między innymi: Marcin Całbecki, Magdalena Tomaszek, Artur Nowaczewski (obecnie pracownicy naukowi UG), a także Tadeusz Dąbrowski i Mariusz Więcek, znani już i cenieni poeci.

Fundacja przygotowała z okazji 10 oraz 20 rocznicy śmierci pisarki (1999 i 2009) sesje z udziałem wybitnych naukowców z UG, podczas których były rozpatrywane różne aspekty jej twórczości i recepcja jej utworów. Część wygłoszonych referatów została opublikowana w Roczniku Sopockim.

Wszystkie książki pisarki (seria: Przeczytajmy to jeszcze raz) - w jednolitej szacie graficznej - od 1993 roku systematycznie publikowała gdańska oficyna POLNORD - Wydawnictwo OSKAR.

Fundacja stara się o zekranizowanie niektórych utworów Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Powstał film kinowy i czteroodcinkowy serial tv pt. Miasto z morza, oparty na pierwszym tomie trylogii Stanisławy Fleszarowej-Muskat Tak trzymać. Premiera odbyła się we wrześniu 2009 roku, podczas Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni. Reżyser Andrzej Kotkowski. Producenci: Profilm i TVP.

W związku z 90-leciem urodzin i 20-leciem śmierci Stanisławy Fleszarowej-Muskat w październiku 2009 r., oprócz sesji naukowej, odbyła się m.in. wystawa poświęcona pisarce i konkurs im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat na opowiadanie, zorganizowany przez Urząd Miasta Sopotu i Fundację im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

W 2014 roku obchodziliśmy 95-lecie urodzin Pisarki i 25-lecie Jej śmierci. W rocznicę śmierci - 1 października - odbyła się Msza św. w kościele Gwiazdy Morza w Sopocie.

W 2014 roku Zarząd Fundacji przyznał nagrody:
- Nagrodę im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat - za najwybitniejszą książkę wydaną w latach 2013-2014, poświęconą literaturze i kulturze popularnej - dla Pana dra Mariusza Kraski, autora dzieła pod tytułem Prosta sztuka zabijania. Figury czytania kryminału, Wydawnictwo fundacja terytoria książki, Gdańsk 2013. Nagroda miała charakter finansowy (3 tys. zł).
- Nagrodę Specjalną - Pani mgr Krystynie Świerkosz, starszej kustosz dyplomowanej Biblioteki Gdańskiej PAN - za wieloletnią pełną oddania opiekę nad spuścizną literacką Stanisławy Fleszarowej-Muskat oraz za cenne publikacje poświęcone biografii i dorobkowi twórczemu Pisarki. Nagroda w postaci dyplomu i grafiki autorstwa Jana Miśka. W roku 2013 nakładem gdańskiego Wydawnictwa "Oskar" ukazała się biografia Stanisławy Fleszarowej-Muskat pióra Krystyny Świerkosz pt. Na fali. Portret biograficzny Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

28 listopada 2014 roku w Dworku Sierakowskich w Sopocie zorganizowano wieczór literacko-muzyczny. Odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród, następnie spotkanie z pianistą i reżyserem Rafałem Odrobiną, który dokonał opracowania literackiego sztuki teatralnej pt. Pożegnalny koncert na podstawie dwóch tekstów dramaturgicznych Stanisławy Fleszarowej-Muskat - Chopin i Zuska oraz Ostatni koncert. Pan Rafał Odrobina przedstawił koncepcję swojego pełnospektaklowego widowiska, z powodzeniem wystawianego  na kilku scenach w Polsce, a po tej prezentacji artysta wystąpił z recitalem chopinowskim. Wieczór został bardzo pozytywnie oceniony przez przybyłych gości.

W roku 2017 Fundacja z powodów finansowych została zmuszona do sprzedaży sopockiej siedziby. Zarząd Fundacji podjął decyzję o przekazaniu do  Muzeum Miasta Sopotu - w formie darowizny - ruchomości stanowiących wyposażenie Izby Pamięci Pisarki: księgozbioru, obrazów, mebli, bibelotów, artefaktów. Została również podjęta przez Zarząd uchwała o przekazaniu Bibliotece Gdańskiej PAN darowizny w postaci fotografii, listów, rękopisów, maszynopisów, medali, odznaczeń i dyplomów pochodzących ze spuścizny pisarki. Bibliotece Gdańskiej PAN zostały już dwukrotnie przekazane przez Fundację w tzw. wieczysty depozyt cenne materiały i dokumenty, dotyczące m.in. nieznanych faktów związanych z  biografią Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Wszystkie przekazane zbiory zostały perfekcyjnie opisane przez Krystynę Świerkosz i opublikowane w kolejnych wydaniach Katalogu rękopisów BG PAN.

W roku 2019 obchodziliśmy podwójną rocznicę: 100-lecie urodzin pisarki (21 stycznia 1919) i 30-lecie śmierci (1 października 1989).
• W dniu 21 stycznia w intencji patronki Fundacji odbyła się Msza św. w Katedrze Oliwskiej, a w dniu 1 października odbyła się Msza św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Sopocie.

• Dnia 21 października Fundacja im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat wraz z Towarzystwem Przyjaciół Sopotu zaprosiła na wieczór teatralny w Dworku Sierakowskich w Sopocie. W programie wieczoru: prof. dr Ewa Nawrocka o dramacie Stanisławy Fleszarowej-Muskat Ostatni koncert; fragment dramatu Ostatni koncert w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże - Agaty Woźnickiej (Zuzka) i Michała Kowalskiego (Chopin); rozmowa profesor Ewy Nawrockiej z Krystyną Łubieńską, aktorką przez wiele lat związaną z Teatrem Wybrzeże, wielokrotnie występującą w sztukach i słuchowiskach S. Fleszarowej-Muskat.

• 22 października w Bibliotece Gdańskiej PAN otwarto jubileuszową wystawę "Portret wielokrotny Stanisławy Fleszarowej-Muskat (1919-1989)", na której zaprezentowano oryginalne dokumenty związane z życiem pisarki, większość autografów jej najbardziej znanych powieści, liczne fotografie z różnych okresów życia, fragmenty korespondencji, różnego typu uhonorowania oraz materiały pośmiertne związane z osobą Stanisławy Fleszarowej-Muskat.
Kuratorem wystawy była pani mgr Krystyna Świerkosz, kustosz dyplomowany. Wystawa czynna od 22 października do 14 grudnia 2019 roku w nowym budynku BG PAN przy ul. Wałowej 24.

• W dniach 23-24 października 2019 r. w Muzeum Sopotu odbyła się konferencja "Stanisława Fleszarowa-Muskat i jej współcześni", podczas której wygłoszono 20 referatów.
23 października - prowadzenie Ewa Nawrocka
• Krystyna Świerkosz Korespondencja StanisławyFleszarowej-Muskat
• Maciej Kijowski Kobiety morza w twórczości Stanisławy Fleszarowej-Muskat
• Alina Kietrys Krąg radiowy Stanisławy Fleszarowej-Muskat
• Zbigniew Walczak Małe scenariusze i nie tylko. Stanisława Fleszarowa-Muskat w redakcji miesięcznika "Litery"
• Ewa Dunaj Franciszek Fenikowski: fenomen gdańskości. Kaszubskość i baśniowość
• Kazimierz Nowosielski Karol Olgierd Borchardt - morska szkoła życia
• Janusz Mosakowski W poszukiwaniu nieistniejącego czasu. Szturmujcie ratusz Władysława Szremowicza
• Karol Rawski Melancholia w mieście
• Mariusz Kraska Miasto z morza i zbrodni. Obraz Gdyni w polskim kryminale
24 października - prowadzenie Kazimierz Nowosielski
• Karol Samsel Sztuka poetycka Mieczysława Czychowskiego. Próba panoramy
• Jolanta Laskowska Zaplecze wydawnicze gdańskiego środowiska literackiego w latach 1945-1989
• Andrzej Fac Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i konteksty literackie (Bolesław Fac, Róża Ostrowska, Lech Bądkowski, Izabella Trojanowska)
• Zofia Watrak Tropem psa Gwoździa. Szkoła sopocka i ciągi dalsze
• Martyna Groth Jerzy Krechowicz jako kolekcjoner zdarzeń - sztuka, teatr, życie codzienne
• Katarzyna Nowicka Życie teatralne na Wybrzeżu: teatry studenckie a teatry zawodowe
• Wojsław Brydak Wyższa Szkoła Muzyczna w Sopocie
• Stanisław Danielewicz Popkultura: podziemna, naziemna, zrównoważona (lata 60. i 70.)
• Małgorzata Talarczyk Działalność ZASP-u i SPATIF-u
• Anna Sobecka Biblioteka rękopisów i inne działania. Andrzej Krzysztof Waśkiewicz i GTPS
• Artur Nowaczewski Ogólnopolski Konkurs Poetycki Czerwonej Róży. Geneza, ludzie, historia

Dokładna bibliografia autorki - zob. Pracownia Bibliografii Instytutu Badań Literackich PAN.

• Przewidziana została na jesień 2020 roku realizacja projektu Gdańsk dla Muzyki Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej, projektu przygotowywanego przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Według informacji pani Aleksandry Skowyry, koordynatora pracy artystycznej PFB, zaplanowane zostały następujące wydarzenia: projekt rozpocznie się podróżą przez Gdańsk - historyczny i współczesny - co umożliwi prezentacja fotografii Gdańska, autorstwa dwóch wybitnych artystów fotografików - ojca i syna - Zbigniewa i Macieja Kosycarza. Pośród prezentowanych fotografii odbiorcy odnajdą fragmenty literatury polskiej opisujące Gdańsk - jego polskość i jego kulturowość. Literackie fragmenty dotyczące gdańskiej przestrzeni mają być dostępne podczas wszystkich wydarzeń w postaci wydruków prezentowanych w ramach na sztalugach (tam też oczywiście fragmenty tekstów S. Fleszarowej-Muskat).

• Na dzień 11 listopada, Święto Niepodległości, orkiestra symfoniczna PFB - pod batutą Pawła Przytockiego - przygotowała prezentację dzieła dyrygenta i kompozytora Kazimierza Wiłkomirskiego pt. Kantata Gdańska - kompozycję na mezzosopran, baryton, chór mieszany, orkiestrę. Tekst Kantaty jest autorstwa Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

• Niestety z powodu epidemii covid19 Fundacja otrzymała na początku listopada zawiadomienie, że ten niezwykle ciekawy i atrakcyjny projekt (muzycznie niemal całkowicie przygotowany) został odwołany w ustalonym wcześniej terminie, ale nie został wycofany z planów PFB i jego realizacja nastąpi w najbliższym dogodnym czasie.

• Owocem rocznicowej konferencji z 23-24 października 2019 roku jest książka wydana w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego pt. Stanisława Fleszarowa-Muskat i jej współcześni pod redakcję Artura Nowaczewskiego i Janusza Mosakowskiego. Projekt okładki wykonał Jan Rytka, na okładce wykorzystano kolaż artysty Jana Miśka. Wielowątkową, niezwykle ciekawą zawartość książki przyliża prezentowany pozniżej spis rzeczy.

Uroczysta promocja książki odbyła się 30 maja 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.